ai marketing
AI MARKETING – Czy sztuczna inteligencja zrobi za nas robotę?
18 sierpnia, 2020
jak wybrac crm
Jak wybrać CRM? 8 aspektów do rozważenia przy wyborze.
18 sierpnia, 2020

Potrzebujesz około 20 minut na przeczytanie całości.

Z artykułu dowiesz się:

Co to jest CRM? Funkcje i możliwości systemu Customer Relationship Management

Być może nigdy nie korzystałeś, ale na pewno słyszałeś o CRM (ang Customer Relationship Management), od kolegi z branży, albo nawet u swojego fryzjera. W literaturze naukowej można rozdzielić pojęcie CRM na dwie płaszczyzny:

  • Jako koncepcja prowadzenia biznesu,
  • Jako narzędzia informatyczne wspomagającego realizację tejże koncepcji.

Przeanalizowanie biznesu na obu z nich, pozwoli na efektywne wdrożenie systemu CRM. Ale Po kolei:

Definicja

W definicji CRM sformułowanej przez Ronalda S. Swift, podkreślona jest zdolność firmy do zdobywania klienta i zarządzania relacjami:

„CRM oznacza zdolność firmy do zdobywania klientów, poznawania ich, odnawiania kontaktów z nimi, upewnienia się, że firma dostarcza im dokładnie tego, czego oczekują oraz to, do czego się zobowiązała, i wreszcie – realizowania zysków dzięki tym działaniom.”

Zgodnie z nią można stwierdzić, że podejście CRM to strategia, która odpowiednio wdrożona zakłada nie tylko wprowadzenie systemu informatycznego. Dba również o aspekty w około niego.

Odpowiednie zdefiniowanie “Buyer persony”, jej segmentacji, opisania problemów i wyzwań tych osób, określeniu wartości dodanej, określenia procesów kampanii, jakimi kanałami będziemy starać się dotrzeć do klienta to dobry początek nad zastanowieniem się czego oczekujemy od przyszłego oprogramowania.

Rozwój technologii, Internetu, hurtowni danych, metod automatyzacji procesów sprzedaży oraz ich integracji z systemami klasy ERP powoduje, że zarządzanie kontaktami z klientami oraz przechowywanie i wykorzystanie zgromadzonej informacji rynkowej mogą być realizowane w łatwy i szybki sposób.

Dopiero o analizie na tych dwóch płaszczyznach i wprowadzeni jej efektów do biznesu można powiedzieć o wdrożeniu CRM.

Czym jest oprogramowanie CRM i jak pomoże w Twoim biznesie?

CRM albo Zarządzanie Relacjami z Klientami to oprogramowanie biznesowe. Wspiera ono pracowników i zespoły w celu maksymalizacji efektywności w komunikacji z klientami i budowaniu relacji. Poprzez komunikacje nie rozumiemy tutaj tylko bezpośredniego kontaktu z klientem, ale również komunikacje poprzez działania marketingowe B2B.

Wyobrażenia

Zarządzanie relacjami z klientami często jest wyobrażana jako książka adresowa, która porządkuje kontakty z klientem, ale to tylko jedno z jego wielu możliwość. Pozwala również na skuteczniejsze budowanie relacji i zapewnianie najlepszej obsługi klienta na wszystkich etapach sprzedaży.

CRM w przeszłości był kojarzony tylko z atutami wielkich przedsiębiorstw i wielkimi kosztami. Obecnie to się zmieniło i z rozwojem technologii powstało wiele producentów, którzy oferują rozwiązania łatwe w użyciu i relatywnie nie wielkich kwotach.

Jakie role pełni oprogramowanie CRM?

  • umożliwienie bliższej, bardziej indywidualnej współpracy z klientem w celu tworzenia dla niego wartości dodanej, jednym z kluczowych czynników jest tutaj praca w czasie rzeczywistym całości systemu dedykowanego do obsługi klienta,
  • automatyzacja działań marketingowych,
  • automatyczne pozyskiwanie leadów,
  • redukcja kosztów zarządzania informacją i kontaktami z klientem,
  • wspomaganie procesu decyzyjnego i udrożnienie przepływu informacji wewnątrz firmy,
  • automatyzacja i standaryzacja procesu obsługi klienta.

Co CRM może dla mnie zrobić?

Założenia

Na początku powstania firma zazwyczaj pracuje na tym co jest łatwe w dostępie i jest nam znane. Tworzenie arkuszy w Excelu książek adresowych, śledzenie kontaktów z klientem w skrzynce pocztowej. To wszystko ma sens w momencie, gdy rozpoczynasz swoją działalność.

Problematyka

Gdy firma się rozwija oznacza to, że wzrastają możliwości zmiany sposobu prowadzenia firmy i sprzedaży. O ile poświęciłeś dużo swojego czasu i znasz założenia relacyjnych bazy danych i zgodnie z tą wiedzą stworzyłeś arkusze kalkulacyjne w swojej firmie to nie masz trudności z aktualizacją, interpretacją i analizą danych tam zawartych. Jednak u większości naszych klientów, arkusze tworzone są zgodnie z wizualnymi upodobaniami twórcy, co często jest po prostu nie praktyczne. Dodatkowo:

  • Cenne informacje o klientach kryją się w skrzynkach odbiorczych Twoich sprzedawców.
  • Notatki są w pamięci pracowników albo gubią si lub są wyrzucane.
  • Komunikacja z klientami jest niespójna między Twoimi pracownikami z czego wynikają nieprzyjemności.
  • Dane o klientach przechowywane są w kilku miejscach przez co ciężko jest współpracować w zespole.

Zalety systemu CRM.

Zebranie wszystkich zebranych leadów w jedno miejsce.

Oprogramowanie CRM, pozwala na zebranie wszystkich kontrahentów w jedno miejsce. Dzięki temu możesz ich wyszukiwać, filtrować po różnych parametrach, które są dla Ciebie istotne. Wszystko zależy od jakości wpisywanych danych.

Historia komunikacji i zakupów

Śledzenie wszystkich kontaktów z danym klientem. Nie ma już obaw o odejście pracownika, który miał masę kontaktów. Dzięki systemowi CRM, dane historyczne nie zaginą. Przy powrocie do współpracy, każdy będzie miał wgląd (o ile będzie miał do tego uprawnienia) w to w jaki sposób z danym klientem się współpracowało oraz jakich zakupów dokonywał.

Automatyzacja

Era ręcznego przepisywania danych klienta się skończyła. To jedno z najmniej produktywnych zadań, które nie cieszyło się dużą popularnością wśród handlowców może zostać zapomniane. CRM automatyzuje wiele powtarzalnych zadań administracyjnych, dzięki czemu Twój zespół może skoncentrować się na sprzedaży, a nie pisaniu.

Standaryzacja

Uporządkowany i ustandaryzowany lejek sprzedażowy daje działu sprzedażowemu mapę działań, do zawierania transakcji i pomaga skrócić cykl sprzedaży.  Z czasem baza danych napełnia się, a Ty możesz ulepszać metody sprzedaży. Dzięki wskaźnikom, masz wiedzę co na jakim etapie się dzieje.  Identyfikując przyczyny problemów przykładowo:

-Opóźnionych transakcji,
-Zerwania szansy po przedstawieniu oferty albo
-Określeniu najefektywniejszych metod pozyskania klienta.

Twój zespół może koncentrować się na pracy, która generuje największy przychód.

Prognozowanie sprzedaży

Mając dokładniejsze dane odnośnie wskaźnika wygranych/przegranych, menedżerowie sprzedaży mogą precyzyjniej prognozować. Ile sprzedaży ich zespół zamknie z danej liczby potencjalnych klientów i ustalić realistyczne cele dotyczące przychodów. Więcej o wskaźnikach możesz przeczytać tutaj:

Wdrażanie nowych sprzedawców

Zarządzanie relacjami z klientami po ustandaryzowaniu procesów sprawia, że wprowadzanie nowych przedstawicieli handlowych jest szybsze, prostsze i niemal niezawodne. Dzieje się tak, ponieważ CRM wskazuje sprzedawcom, co muszą zrobić na każdym etapie sprzedaży. Nawet początkujący sprzedawcy mogą zaznaczyć swoją obecność natychmiastowymi wpływami, gdy nauczą się podstawowych kroków w procesie sprzedaży.

Obsługa klienta

Kiedy przedstawiciel handlowy wprowadza potencjalnego klienta w etap sprzedaży, którego nie przewidział, może to zerwać transakcję i popsuć relację z kupującym. Proces sprzedaży zapewnia, że ​​sprzedawcy nie przeskoczą przez kilka etapów sprzedaży, dopóki kupujący nie będzie gotowy do kontynuowania. Dzięki czemu zwiększymy prawdopodobieństwo zwiększenia satysfakcji klienta, a to prowadzi do jego lojalności.

Koncentracja na swoich klientach

Mając dostęp do informacji z bazy danych o zainteresowaniach i zrachowaniach klientów, przedstawiciele handlowi mogą wykorzystać odpowiednie narzędzia we właściwym czasie. Współpracować z zespołem marketingowym, aby dostarczać ukierunkowaną i użyteczną treść potencjalnym potencjalnym klientom. Sprzedaż staje się bardziej spersonalizowanym doświadczeniem, które koncentruje się na kliencie, co w sprzedaży i marketingu jest bardzo istotne.

Dane CRM pomagają również przewidywać potrzeby klienta, zanim się z Tobą skontaktują, a zespół wsparcia może zadowolić klientów, rozwiązując ich problemy, gdy tylko się pojawią.

Mobilność

Wiele rozwiązań na rynku umożliwia dostęp do skorzystanie z narzędzi CRM, przy pomocy przeglądarki internetowej. To znaczy, że pracownik, może mieć dostęp do systemu CRM w momencie, gdy jest na przykład na prezentacji u klienta i momentalnie potrzebuje informacji z bazy danych o danym kontrahencie lub chcę uzupełnić o dodatkowe fakty o dokonane zamówienie. Dostęp do nowoczesnych platform CRM opartych na chmurze można uzyskać z dowolnego urządzenia, co oznacza, że ​​Twoja wiedza nie została w biurze. Dzięki mobilnemu dostępowi do CRM i powiadomienia ze smartfona sprzedawcy nie przegapią niczego ważnego, niezależnie od tego gdzie są.

Kto czerpie korzyści z CRM?

Każdy dział w firmie, który jest na styku z klientem, może odnieść korzyści z używania systemu CRM, w tym zespoły sprzedaży, marketingu, controllingu i zarządzania, a co najważniejsze pośrednie korzyści może czerpać sam klient.

Zarządzanie relacjami z klientami pomaga w sprzedaży

Oprogramowanie CRM umożliwia przedstawicielom handlowym zarządzanie transakcjami i prowadzenie całej komunikacji sprzedażowej z jednego widoku. Integrując CRM z innymi narzędziami w przedsiębiorstwie na przykład pocztą e-mail, kalendarzem i oprogramowaniem do automatyzacji marketingu, Twoi sprzedawcy nie muszą tracić czasu i wysiłku na przełączanie się między programami.

Oprogramowanie CRM zapewnia również pełny wgląd w status każdej transakcji w toku za pomocą śledzenia wcześniej skonfigurowanego lejka sprzedaży i pomaga dyrektorom sprzedaży wspierać zespół, ustalać limity, przewidywać efekt działań i śledzić wydajność poszczególnych przedstawicieli handlowych.

Koncentruj swoje działania na tych efektywnych.

Zamiast wróżyć i zgadywać, dyrektor sprzedaży może śledzić powody, dla których transakcje są wygrywane lub przegrywane. Analizując segmenty danych klientów i raporty sprzedaży w CRM, kierownicy mogą określić, które metody są skuteczne, a które należy poprawić.

CRM oferuje pomoc w marketingu.

Wiedza o tym skąd pochodzą klienci jest bardzo cenna.  Oprogramowania CRM w większości powinny mieć możliwości integracji z innymi narzędziami internetowymi, które umożliwiają śledzenie. Dzięki czemu wiadomo skąd pochodzi klient Twojej firmy i wiadomo gdzie uzyskujesz największy zwrot z inwestycji marketingowych lub skupisz się na poprawie komunikatów z innych źródeł reklamowych dopasowując odpowiednie treści.

Utrzymywanie zaangażowanie klientów

Zarządzanie relacjami z klientami to również przeprowadzenie klienta przez to kolejne etapy sprzedaży i budowania związku w celu osiągnięcia  “lojalności” lub bycia “ambasadorem marki”.

Satysfakcja klientów prowadzi firmę do sukcesu, bo właśnie ta prowadzi klientów do lojalności, która warunkuje ponowne zakupy w danym firmie. Nie można jednak w dłuższym okresie czasu założyć, że konsumenci będą korzystali z oferty w momencie, gdy nie będą z niej zadowoleni, taki stan będzie prowadził do tego, iż klient będzie poszukiwał lepszej oferty. Tak samo w przypadku klientów, nie można zakładać, że zawsze będzie wybierać naszą ofertę, chociażby z powodu chęci zmiany i wypróbowania nowości. Jednak warunkiem koniecznym, który sprawia, że klient powraca jest jego zadowolenie (wykluczamy gdy na rynku mamy jednego dostawcę). Dlatego można wywnioskować że związek CRM i lojalności odgrywa duże znaczenie.

Nowoczesne systemy CRM integrują się również z licznymi narzędziami marketingowymi, dzięki czemu marketerzy mogą tworzyć skuteczne kampanie e-mail, landing page, formularze i reklamy, aby potencjalny klient stale poruszali się po stworzonej przez nas ścieżce.

System CRM pomaga w obsłudze klienta

Spersonalizuj doświadczenie klienta

Relacje z klientem można pielęgnować na różne sposoby, a znajomość historii poprzednich konwersacji umożliwia pracownikom zachowanie doskonałej obsługi klienta za każdym razem. Kontrahent nie musi być sfrustrowany odpowiadając po raz kolejny na to samo pytanie. CRM zapewnia dostęp do notatek z interakcji z klientami, CRM pozwala zespołowi wsparcia zobaczyć pracownika odpowiadającego za każdą odpowiedzią.

Szybszy czas reakcji na zapytania kontrahentów

Krótszy czas reakcji na zgłoszenia prośby o wsparcie oznacza milsze i satysfakcjonujące doświadczenie potencjalnego kontrahenta. Kluczem jest dostęp do danych klienta za pomocą jednego przycisku.

CRM mieści w sobie wiele ważnych informacji o klientach, zakupione produkty, historię klienta, korespondencja e maile, poprzednie interakcje, zapisy z czatbotów. Dzięki czemu, gdy kontrahent prosi o pomoc, można szybko i skutecznie rozwiązać problemy.

Używaj wskaźników

Dostęp do danych o możliwościach sprzedaży, trendach i prognozach ma duże znaczenie dla tworzenia krótkoterminowych i długoterminowych planów działania firmy. Menadżerowie mogą wykorzystywać dane CRM, aby określić, które rynki i produkty są najbardziej dochodowe, oraz ocenić, jak dostosować strategię, aby osiągnąć swoje cele.

 Problemy i ograniczenia

Największa liczba problemów występuje w etapie wdrażania systemów CRM, dlatego etapy te powinny być bardzo dokładnie zaplanowane. Najbardziej istotne problemy można określić w:

  • Podejście technologiczne a nie procesowe – należy pamiętać też, iż CRM to koncepcja, a nie tylko oprogramowanie informatyczne. Przy wdrożeniu należy zacząć od zmiany strategii firmy, procesów biznesowych i kultury organizacyjnej. Zagrożenie wynika więc z nieumiejętnego podejścia do wdrożenia.
  • Nieobiektywne wykonanie analizy przedwdrożeniowej. System CRM jest związany z główną strategią firmy, więc niedocenienie tego związku może spowodować dążenie tych aspektów do różnych celów w wyniku czego mogą powstawać konflikty.
  • Rozpoczęcie wdrożenia w chwili kiedy firma nie jest do tego przygotowana. Koncepcja CRM może nie pasować do filozofii prowadzenia firmy przez co wdrażanie systemu w takich okolicznościach może skutkować wydłużeniem czasu wdrożenia oraz zwiększeniem kosztów.
  • Wybór nieodpowiedniego rozwiązania informatycznego. Jest wiele gotowych rozwiązań informatycznych, które można zakupić na rynku, jednak każda z nich różni się dostępnymi dodatkowymi modułami lub dostosowaniem do specyfikacji rynku. Przedsiębiorstwo wybierające oprogramowanie może więc kupić system niedostosowany do swoich potrzeb.
  • Zagrożenia wynikające z braku dostosowania kultury organizacyjnej
  • Brak orientacji na klienta. 
  • Brak mierzalnych celów związanych z klientami

Dodatkowo wyszczególnione błędy wdrożeniowe, które mogą wystąpić w sytuacji gdy:

  • Kierownictwo nie rozumiejące istoty działania CRM.
  • Istnieje zbyt małe zaangażowanie pracowników.
  • Oprogramowanie uważane jest za rozwiązanie problemu.
  • Jakość danych oraz informacje na temat potencjalnych klientów i obecnych są błędne.

Firma może napotkać wiele problemów na etapie wdrażania systemu, jednak dokładne zaplanowanie na pewno ograniczy działanie danych zagrożeń co spowoduje spadek znaczenia późniejszych problemów które mogą wystąpić.

Warunki udanego wdrożenia

Wdrażając  CRM firma musi przejść proces w którym łatwo jest popełnić błąd co może skutkować problemami. W celu zminimalizowania wpływu czynników, które mogą utrudnić proces wdrażania systemów CRM, należy stosować się do podstawowych 10 zasad zaproponowanych przez Kena Burnetta.

Określenie pola automatyzacji.

Nie można wprowadzać usprawnień intuicyjnie, dlatego w celu świadomego wprowadzania zmian automatyzacji procesów biznesowych, należy przeprowadzić audytu pod kątem CRM. Najczęściej stosuje się ankiety, wywiady bezpośrednie oraz towarzyszy się handlowcom w terenie, po czym tworzy się zestawienie liczbowe, w celu wyciągnięciu odpowiednich wniosków. Jeżeli audyt zostanie przeprowadzony w nieodpowiedni sposób nie uda się wdrożyć efektywnego systemu CRM. 

Nie można unikać też rozmów i kontaktu z osobami które wykonują określoną pracę, ponieważ to oni wiedzą dokładnie jak ją usprawnić.

Automatyzowane to, co trzeba.

Kolejna zasada wynikająca z przeprowadzenia audytu. Automatyzacja nieefektywnych procesów, a nawet mało istotnych, które nie generują wartości dodanej może być mało znaczące a w dodatku kosztowne. Audyt powinien odwoływać się do „listy życzeń”, czyli dostosować się do relacji pracowników na temat tego co chcieli by poprawić w kontekście kontaktu z klientami.

Uzyskanie poparcie zarządu i zaangażować go w projekt wdrożenia.

Firmy wdrażające program CRM, traktują ją jako coś więcej niż sam system informatyczny, jest to narzędzie biznesowe, które może wspierać decyzje strategiczne. Należy o tym pamiętać podczas starania się o poparcie zarządu. Na zaangażowanie się zarządu w projekcie można liczyć, udowadniając, że automatyzacja:

  • Wspiera strategię biznesową firmy.
  • Wywiera wymierny, pozytywny wpływ na wyniki firmy.
  • Znacznie obniża koszty.

Rozsądne korzystanie z technologii.

Gdy oprogramowanie CRM jest wybierane, to jednym z warunków, powinno być jego otwartość. Możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły, z łatwością integracji danych z już istniejącą bazą danych. Zaletą jest spełnienie standardów międzynarodowych.

Uzyskanie poparcia użytkowników.

Zasada w odniesieniu do kultury organizacyjnej, personel musi zaakceptować zmiany w firmie. Nowy sposób pracy, narzędzia pracy, nowy sposób podejmowania decyzji i zarządzania. Konieczna jest współpraca między wszystkim działami, które mają kontakt z klientem. Jeżeli współpraca ta nie będzie się układać, wdrożenie CRM może się znacznie wydłużyć. Należy stworzyć dobrą strategię CRM, ważne jest aby informację o procesach zachodzących w firmie przechodziły płynnie między pracownikami/działami. CRM „upublicznia” wiedzę należącą do poszczególnych pracowników, a w zamian otrzymują pełną kontrolę swoich działań.

Testowanie oprogramowania

Przetestowanie systemu CRM ułatwi wprowadzanie nowych rozwiązań, oraz zmniejszy koszty eksperymentowania. Pracując przy wdrożeniach, stosując techniki zwinne można na szybkim etapie projektu korygować zakres wymaganych funkcjonalności.

Przeszkolenie użytkowników

Koszty szkolenia wynoszą półtora razy więcej niż koszty samego oprogramowania i infrastruktury samego programu. Dlatego należy dokładnie zaplanować budżet i mieć na uwadze to, że użytkownikami systemu będą pracownicy, więc efektywność wprowadzonej koncepcji zależy też od przeszkolenia jego użytkowników. Szkolenie może obejmować zademonstrowanie metod dostępu do potrzebnych informacji i ich wykorzystania, sposoby generowania raportów jak i szybkiego odnajdywania odpowiedzi na pytania klientów.

Zadbanie o motywacje przyszłych użytkowników systemu.

Dużo zależy od użytkowników systemu, dlatego nie może założyć, że samo przeszkolenie wystarczy do efektywnego wykorzystania systemów CRM. Trzeba z nich także korzystać, więc odpowiednie zadbanie o motywację pracowników może się do tego przyczynić. Wykazanie pracownikom, że są ważni i mają wpływ na działanie firmy organizując wewnętrzną kampanię marketingową. Obejmując przykładowo utworzenie strony internetowej w celu przybliżenia pracownikom koncepcji automatyzacji sprzedaży i marketingu.

Zorganizowanie administracji systemu.

W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, należy wytypować osobę bądź zespół odpowiedzialnych za wprowadzanie aktualnych informacji do bazy danych, aby pracownicy pracujący w terenie zawsze mieli dostęp do aktualnych informacji.

Utrzymywanie zainteresowania zarządu.

W tym celu dobrym rozwiązaniem jest generowanie raportów, które byłby przedstawiane zarządowi w odpowiednim czasie, aby pokazywać aktualny stan projektu związanego z koncepcją CRM.

Warunki udanego wdrożenia można podzielić na dwie kategorie, jedną z nich są zasady związane z wprowadzoną technologią, a druga związana z zasobami ludzkimi. W przypadku drugiej kategorii, liczba jej zasad przewyższa tą pierwszą, dlatego ranga i istotny wpływ sukcesu zależy od pracowników, dlatego dużą część uwagi należy poświęcić na wszystkie warunki, które są z nimi związane.

Czy jestem gotowy na wdrożenie?

Przedsiębiorcy zaczynają szukać programu CRM w momencie, gdy mają już zespołu handlowców i ich procesy sprzedażowe zaczynają być chaotyczne i nieuporządkowane. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, nie pozwól żeby Twoja firma doszła do tego momentu, gdy tylko zaczynają się tworzyć zespoły, czas na rozejrzenie się za CRM.

Gotowość na wdrożenie CRM jest kolejnym obszernym tematem, jednak można go skrócić do kilku pytań.

1. Czy proces sprzedaży jest ustrukturyzowany?

Trzeba pamiętać, że program CRM jest narzędziem, które ułatwia procesy biznesowej związane z Twoimi obecnymi praktykami sprzedażowymi. Jeżeli Twoja firma nie ma jeszcze ustalonego systemu pozyskiwania potencjalnych klientów i ścieżki przekształcających ich w klientów, to poświęć trochę czasu i zastanów się w jaki sposób Twój zespół sprzedaży generuje leady i jakie czynności wykonują Twoi przedstawiciele, aby je zamknąć. Następnie nakreśl krok po kroku proces sprzedaży, który powinien śledzić Twój zespół.

Uzupełnij formularz poniżej i pobierz “Mini CRM”, który dla Was przygotowaliśmy i zdefiniuj swój lejek sprzedażowy:ImięE-mail* Poprzez naciśniecie przycisku „Otrzymaj Mini CRM” wyrażasz zgodę na newsletter drogą email. Możesz w dowolnym momencie wycofać zgodę i wnioskować o usunięcie danych. Nikomu nie udostępniamy waszego email. Zobacz także: polityka prywatności i regulaminOtrzymaj Mini CRM

2. Jakie masz wyzwania względem klientów?

Jakie trudności względem klienta są wyzwaniem i wymagają poprawy w Twoim biznesie? Zmagasz się ze wzrostem sprzedaży, utrzymaniem klientów, sprzedażą dodatkową lub satysfakcją klientów?

Zdefiniuj wszystkie niepokojące aspekty, których doświadczasz podczas interakcji z klientami. W ten sposób możesz od razu skoncentrować swoje wysiłki na tworzeniu rozwiązań przed wdrożeniem samego oprogramowania.

3. Czy masz poparcie pracowników?

Zaangażowanie pracowników jest jednym z kluczowych aspektów, w końcu to oni będą pracować na przyszłym CRM. Jeżeli dochodzą do Ciebie słuchy, że coś powinno zostać zmienione, to masz pewność, że pracownicy chętnie przyjmą nowe. Zdarza się jednak, iż część załogi jest przyzwyczajona do jednego sposobu pracy i mają obawy przed zmianami. O ile zadbasz o to, żeby wszystkie ważne dane zostały zmigrowane przy wdrażaniu, to warto również zwrócić uwagę na szkolenia oraz o przyjazny interfejs przyszłego rozwiązania.

Jak wybrać odpowiedni CRM?

Możesz przeczytać tutaj:

Przekonajmy się czy możemy zwiększyć sprzedaż w Twojej firmie.

Karol Tabiś

Uważam, że każda firma może zwiększyć sprzedaż jeżeli ma prawidłowe procedury pozyskiwania klientów, ofertowania i marketingu. Od 2008 jestem związany ze sprzedażą i marketingiem. 

Sprzedaż to proces, który można ulepszać w nieskończoność. Moje usługi polegają na pomocy w rozwinięciu tego potencjału. Doradzam, szkole i wykonuje wdrożenia marketingowe.

Dziękuję za zapoznanie się z treścią, którą przygotowałem. 

Mam dla Ciebie prezent:
Lista 10 ważnych rzeczy, które możesz sprawdzić zanim zaczniesz publikować reklamy.
Zapisz się na newsletter i odbierz materiał.

 

Ta strona używa plików cookie w celu poprawy jakości korzystania z witryny. Korzystając z niej, zgadzasz się na politykę cookies.
Polityka prywatności